Porady prawne
-
Odmowa odbioru lokalu od dewelopera - przebieg i skutki odbioru lokalu
Odbiór lokalu od Dewelopera jest jedną z ważniejszych czynności jakich dokonuje się przy zakupie mieszkania, tj. wykonywania umowy deweloperskiej. Która może nieść za sobą istotne negatywne konsekwencje prawne.
Jest to moment w którym odbierający nieruchomość często czuje presję ze strony przedstawiciela dewelopera na to, aby czynności przebiegały szybko bez należytej wnikliwości co do jakości przekazywanej nieruchomości. Dodatkowo dochodzi cały wachlarz emocji związanych z pierwszym wejściem na teren nieruchomości przez właściciela. Kolejnym czynnikiem potęgującym stres jest fakt, że nieruchomość posiada dużą liczbę wad i nie spełnia oczekiwań właściciela.
W takiej sytuacji rodzi się pytanie, czy właściciel nieruchomości może odmówić odbioru lokalu, jeśli występują w nim liczne wady. -
Zażalenie na niesłuszne zatrzymanie przez Policję * Prawnik Bemowo
W przypadku zatrzymania dokonanego np. przez funkcjonariuszy Policji oraz pozbawienia wolności na okres 48 godzin powinniśmy pamiętać o przysługującym prawie do złożenia zażalenia na niesłuszne pozbawienie wolności.
Zgodnie z treścią art. 246 § 1 K.p.k. „Zatrzymanemu przysługuje zażalenie do sądu. W zażaleniu zatrzymany może się domagać zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości jego zatrzymania”.Zgodnie zaś z art. 41 ust. 2 Konstytucji RP „Każdy pozbawiony wolności nie na podstawie wyroku sądowego ma prawo odwołania się do sądu w celu niezwłocznego ustalenia legalności tego pozbawienia. O pozbawieniu wolności powiadamia się niezwłocznie rodzinę lub osobę wskazaną przez pozbawionego wolności”.
-
Władza rodzicielska - Opieka nad dzieckiem - Kontakty z dzieckiem
Pojęcia takie jak władza rodzicielska, czy też kontakty z małoletnim dzieckiem przeważnie kojarzą się z kwestiami dotyczącymi rozwodu. Jednakże mogą one być związane także z konkubinatem (związkiem nieformalnym) oraz innych stosunków między stronami.
-
Podwyższenie alimentów - kiedy i jak podwyższyć alimenty?
Masz alimenty na dzieci zasądzone w wyroku rozwodowym lub wyroku w sprawie o alimenty. W pierwszych miesiącach lub latach zasądzone alimenty pokrywały wszelkie wydatki na Twoje dzieci, jednak obecnie zasądzona kwota alimentów jest zbyt niska? W takiej sytuacji możesz ubiegać się o podwyższenie alimentów. Poniżej wyjaśnimy, kiedy można starać się o podwyższenie alimentów, jak wygląda procedura w przypadku konieczności zwiększenia świadczenia alimentacyjnego.