• Jak długo trwa sprawa rozwodowa w sądzie?

    Proces prowadzący do rozwiązania związku małżeńskiego czasami może być długi i burzliwy, a innym razem zaskakująco szybki. Jak długo trwa sprawa rozwodowa w sądzie? Czasami sąd orzeka o zakończeniu małżeństwa już na pierwszej rozprawie. Innym razem zajmuje to miesiące, a nawet lata. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, w jakiej znalazły się obie strony, a także od tego, czy dążymy do orzeczenia o winie jednej z nich.

  • Adwokat rozwodowy w Warszawie

    Zakończenie związku małżeńskiego to trudny czas – nie tylko pod kątem emocjonalnym (mówimy przecież o rozpadzie silnej, łączącej dwie osoby więzi), ale i ze względu na liczne aspekty prawne, w których czasami trudno się odnaleźć.
    Każda sytuacja jest inna, do decyzji o rozwodzie mogły doprowadzić naprawdę różne powody, a na to, jak wyglądać będzie życie byłych małżonków po rozstaniu, duży wpływ mają przepisy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Nic więc dziwnego, że w takich sytuacjach często konieczna jest pomoc adwokata

  • Jak i gdzie można uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

    W rekrutacji na niektóre stanowiska wymagane jest przygotowanie specjalnych dokumentów – na przykład zaświadczenia o niekaralności przyszłego pracownika. Wydawany jest on przez Krajowy Rejestr Karny (KRK) po złożeniu odpowiedniego wniosku i co ważne – jeśli istnieją do tego podstawy prawne. O udowodnienie, że nie było się karanym, nie może prosić bowiem każdy pracodawca. Dowiedz się więcej na temat tego, kto i w jaki sposób może otrzymać takie zaświadczenie.

  • Sfałszowanie, podrobienie podpisu – art. 270 k.k.
    Mimo że na pozór jest to czyn o stosunkowo małej wadze, to jego następstwa czasem są naprawdę dotkliwe. Sfałszowanie podpisu może mieć jedną z dwóch postaci: podrobienia albo przerobienia. Pierwszy dotyczy skopiowania podpisu od początku, drugi polega na zmodyfikowaniu już istniejącego – za oba czyny może jednak grozić nam kara. Co ważne, dotyczy to nie tylko przypadków, w których działaliśmy wbrew woli poszkodowanego. Konsekwencje grożą także osobom, które skopiowały czyjś sposób podpisywania się na prośbę tej osoby. Podpisywanie się nie swoim imieniem i nazwiskiem jest niezgodne z prawem, chociaż w większości przypadków takie sfałszowanie dokumentu klasyfikowane jest jako czyn o mniejszej wadze. Art. 270 § 3. k.k. wspomina ponadto, że kara grozi także osobom przygotowującym się do sfałszowania czyjegoś podpisu (na przykład poprzez jego ćwiczenie).