Porady prawne
-
Czym jest władza rodzicielska?
Do czasu ukończenia przez dziecko 18. roku życia jego matce oraz ojcu (niezależnie od tego, czy pozostają w związku małżeńskim) przysługuje tzw. władza rodzicielska. Rozumiana jest ona jako ogół praw i obowiązków względem pociechy, mających na celu zapewnienie mu odpowiedniej opieki do czasu osiągnięcia pełnoletności, a także zarządzanie jego majątkiem czy reprezentowanie go w różnych sprawach, również przed organami państwowymi.
-
Czy dziecko może zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej?
Niestety zdarzają się sytuacje, w których młodzież dopuszcza się czynu, za który osoba dorosła sądzona jest zgodnie z kodeksem karnym. Jak w takich wypadkach traktuje się młodocianego przestępcę? Jakie konsekwencje mogą zostać wobec nich wyciągnięte i w jakim stopniu znaczenie ma tu wiek? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
-
Czy świadek w procesie karnym ma możliwość skorzystania z pomocy adwokata?Korzystanie z pomocy prawnika jest standardem w procesach karnych – dotyczy to zarówno osoby oskarżonej, jak i poszkodowanej. Co jednak ze świadkami zeznającymi w trakcie przesłuchania i rozprawy? Czy oni również mogą się zgłosić po pomoc adwokata?
-
Niezawiadomienie o przestępstwie - czy jest przestępstwem?
Jeśli jesteśmy świadkiem niedozwolonego czynu, to naszym pierwszym instynktem jest jego zgłoszenie – policji lub innemu autorytetowi, który zajmie się sprawą. Co jednak, jeśli tej czynności zaniechamy? Czy grożą nam jakieś konsekwencje? Czy niezawiadomienie o przestępstwie jest karalne?